Twitter’da Reklam Nasıl Verilir?

Twitter; 2006 yılının Mart ayında oluşturulan ve aynı yılın Temmuz ayında kullanıma açılan bir sosyal ağ hizmetidir. İnsanlar; Twitter sayesinde istedikleri herhangi bir konuyla ilgili tweet atma şansına erişirler. Bir başka deyişle, istedikleri bir konuda fikirlerini belirtirler. Buna ek olarak, diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunma şansına sahip olurlar. Twitter; internetin SMS’i olarak da tanımlanabilir. 2013 yılında dünyanın en çok kullanılan 10 internet sitesinden birisi olmayı başaran Twitter; bünyesinde her yaştan kullanıcıyı barındıran dev bir platform! Twitter’ın popülerliğinin artmasına bağlı olarak farklı seçenekler gündeme geldi. Küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız olarak her markanın Twitter’da reklam verdiğini söylemek mümkün! Bir başka deyişle, Twitter reklam sayesinde pazarlama faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Ancak, her gün milyonlarca tweet atılan bir ortamda marka için yapılan pazarlama faaliyetlerinin kalabalıkta kaybolması kaçınılmazdır. Bu noktada, farklı Twitter reklam seçenekleri sayesinde rekabette bir adım öne geçmek mümkün hale gelebilir.

TUNÇKOL MEDYA

Markalar; Twitter sayesinde internet sitelerine trafik çekme ve potansiyel müşteriler elde etme şansına sahip olurlar. Hatta, güncel tarih itibariyle, en iyi pazarlama kanallarından birisi olduğunu söylemek mümkündür. Twitter reklam seçeneklerinin ne kadar faydalı olduğu yapılan araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Twitter kullanıcılarının yüzde 63’lük kısmının küçük işletmeleri takip ettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu yüzden, küçük bir işletme; Twitter sayesinde hatrı sayılır bir büyüme elde edebilir.Twitter reklam türleri arasında ilk sırada öne çıkarılmış tweet bulunuyor. Reklam veren kişi veya kurum; öne çıkarılmış tweet sayesinde henüz kendisini takip etmeyen kişilere kendisini gösterme ve tanıtma şansını elde eder. Söz konusu tweet; normal bir tweet gibi beğenilebilir veya retweet edilebilir. Fakat, ilgili tweetin alt kısmında öne çıkarılmış olduğuna dair bir ibare bulunur. Öne çıkarılmış tweet; etkili bir reklam seçeneği olarak dikkat çeker. Twitter’ın masaüstü ve mobil uygulamalarında kendisine yer bulur. Hedeflenen kullanıcıların zaman tünelinde kendisini göstermesinden mütevellit verimli bir reklam seçeneğidir. Twitter reklam türleri denildiği zaman birçok kişinin aklına öne çıkarılmış hesap geliyor. Twitter kullanıcısı; kendisini takip etmeyen ancak içeriğini ilginç bulabilecek diğer Twitter kullanıcılarına tanıtılır. Hedeflenen kullanıcıların zaman tünelinde kendisini gösteren bir reklam seçeneği olmakla beraber öne çıkarılmış bir profil olduğu bilgisine yer verilir. Twitter’daki trend konular son derece önemlidir. Her Twitter kullanıcısı; Twitter uygulamasında en çok konuşulan konuları görebilir. Bu noktada, öne çıkarılmış trendler sayesinde “ilgini çekebilecek gündemler” listesinin en üstünde bir hashtag tanıtma şansı elde edilir. Bu sayede, daha çok kişinin söz konusu kampanyadan haberdar olması sağlanır. Tüm bu Twitter reklam türleri dışında bir de otomatik reklamlar seçeneği vardır. Bilhassa sosyal medya reklamcılığında tecrübesi olmayan ve ayıracağı bütçeyi bilmeyen kişiler için ideal bir seçenektir. Twitter’ın Tanıtım Modu adı verilen özelliği kullanıldığı takdirde pazarlama faaliyetlerinden en iyi şekilde verim alınır. Sabit bir ücret ödenerek kullanılan Tanıtım Modu; her gün ilk 10 tweetin kullanıcının istediği kitleye tanıtılmasını sağlar. Ancak, her isteyen Tanıtım Modu’nu kullanamaz. Çünkü, atılan tweetlerin kalite filtresini geçmesi gerekir. Twitter Tanıtım Modu’ndan faydalanan hesapların ortalama 30 bin ek kişiye ulaşmaları söz konusudur. Buna ek olarak, ayda 30 ekstra takipçi kazanma şansları vardır.

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Twitter Reklam Vermek İçin Sebepler

Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Twitter Reklam Vermek İçin Sebepler

Twitter’da reklam vermenin birden çok faydası vardır. Her şeyden önce, Twitter reklamları; klasik pazarlama ve reklam faaliyetlerine kıyasla daha az pahalıdır. Bunun yanı sıra, reklamların özelleştirilmesi söz konusudur. Twitter reklamları verimlidir. Başarılı sonuçları ile dikkat çeker. Hedef kitleye doğrudan hitap eden reklam seçenekleri sayesinde reklam faaliyetlerinde başarılı olunur. Hatta, yapılan araştırmalarda herhangi bir ürünü Twitter sayesinde tanıyan kişilerin bir süre sonra söz konusu ürünü satın alıp kullanmaya başladığı tespit edilmiştir. Markalar; Twitter reklamları sayesinde internet sitelerine trafik çekme şansını elde ederler. E-ticaretin her geçen gün daha çok popüler olduğu hesap edildiğinde internetten ürün ve hizmet satın almanın önemi kavranabilir. Son olarak, Twitter reklamları; hedef kitlenin davranışlarını kontrol etme gibi farklı bir avantaj daha sağlar. Fiyat performans kriteri bakımından en iyi seçenektir.


Twitter’da Nasıl Reklam Verilir?

Twitter reklam vermek isteyenlerin bilmesi gereken birtakım hususlar vardır.Her şeyden önce, Twitter reklam hesabı oluşturulmalıdır. Twitter hesabına giriş yapılmasının ardından ads.twitter.com adresine gidilmelidir. Ülkenin ve bulunulan saat diliminin girilmesinin ardından onay butonuna basılmalıdır. Bu sayede, Twitter reklam hesabı oluşturulur. Twitter kullanıcısı; Twitter reklam seçenekleri ile neyi başarmak istediğine karar vermelidir. Bir başka deyişle, hedef kitle belirlenmelidir. Bir sonraki aşamada reklam grubu oluşturulur. Ardından, Twitter kullanıcısı; her bir katılım için ne kadar ödemek istediğine karar verir. Ayrıca, otomatik teklif verme seçeneği de vardır. Hatta, otomatik, maksimum ve hedef teklif olmak üzere üç farklı seçenek arasından tercih yapılabilir. Twitter kullanıcısı; hangi tweetini öne çıkarmak istediğine karar vermelidir. İstenildiği takdirde bilhassa reklam için yeni bir tweet oluşturulabilir. Reklam yerleşiminin ardından işleme devam edilir. Hedef kitle tanımı yapılmalıdır. Hedef kitlenin cinsiyet, dil, yaş, yer ve teknolojiye göre tanımlanması işlemleri gerçekleştirilmelidir. Son olarak, reklam kampanyasını başlatmak adına kampanyayı başlatma butonuna basılmalıdır.


Tunçkol Medya